خانواده

ایجاد میز مشاوره برای پرورش ایده‌های کارآفرینی بانوان

ایران بان‌نو/نسرین یوسفی(کارآفرین مقیم خراسان رضوی): اگر حوزه كارآفرینی را با اصطلاح نوآوری در كنار یكدیگر بگذاریم، هر فردی كه تغییری در یك بخش یا مجموعه ایجاد كند، كارآفرین محسوب می شود.
در كارآفرینی نمی توان نگاه جنسیتی داشت لذا خلاقیت و نوآوری و تغییر را هم زنان و هم مردان در حوزه های مختلف می توانند داشته باشند.

اگر ابعاد فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به حوزه كارآفرینی بدهیم، محدودیت ها و موانعی در برخی حوزه ها از جمله حوزه اقتصادی برای كارآفرینی زنان وجود دارد كه یكی از بخشها می تواند قوانین مخل كسب و كار زنان باشد.

اگرچه در قانون اساسی، حقوق یكسانی برای زنان و مردان در كسب و كار وجود دارد اما در عمل این گونه نیست و قوانین مخل زیادی پیش روی كار زنان وجود دارد و اگر زنی بخواهد یك كارگاه كوچك راه اندازی كند، همین موانع مقرراتی مانع فعالیت وی می شود.

اگر از بعد اقتصادی به مساله كارآفرینی زنان نگاه كنیم، زنان در گذشته كمتر به حوزه اقتصادی فكر كرده اند و بیشتر در نقش مادر یا مشاغل فرهنگی و نرم حضور یافته اند تا اینكه یك زن مواد و تولیدكننده باشند، لذا این تفكر باعث شده كه مسیری برای مشاغل اقتصادی و سخت در حوزه زنان به وجود نیاید.

دولتها همواره نقش تسهیل گری و تلاش بر ایجاد حقوق برابر داشته اند اما موانع اجتماعی و فرهنگی و برخی طرحهای كلان و قوانین باعث شده است كه زنان كارآفرین و مولد كمتر به موفقیت دست یابند.

در حوزه پرداخت تسهیلات و اختصاص منابع مالی از سوی دولت، به زنان كارآفرین كمتر توجه شده و بیشتر تسهیلات به حوزه مشاغل خانگی اختصاص یافته و كمتر به مشاغل و طرحهای اقتصادی بزرگ پرداخته شده است.

مشكل بزرگ زنان تولیدكننده، كمبود مشاوره‌های اقتصادی است. شبكه‌های اجتماعی فعال و مشاوره در حوزه كسب و كار بسیار اهمیت دارد اما معمولا در كشور این شبكه بیشتر از آنكه به كار زنان آید، مردانه است.

وقتی یك فعال اقتصادی، مرد است از طریق دوستان اقتصادی خود به سرعت از وضعیت بازار، كمكهای دولتی و بازاریابی و بازارسازی باخبر می‌شود اما دسترسی زنان به این گونه نت‌ورك ها یا شبكه‌های اجتماعی كه مسیر را برایش روشن و هموار كنند، بسیار ضعیف است.

اگر بتوان نت‌ورك ها و شبكه‌های اجتماعی را برای زنان فعال كرد،در باروری فكری اقتصادی زنان بسیار موثر خواهد بود و به زنان نخبه و توانمند كشور اجازه می دهد كه تولیدكنندگان موفقی باشند. كلینیك‌های مشاوره صنعتی برای مردان در خراسان رضوی فعال است اما زنان دارای ایده در بخشهای مختلف نمی دانند كه برای پرورش ایده خود به كجا مراجعه كنند و چگونه ایده خود را به مرحله اجرا بگذارند.

هم‌اینك چندین زن دارای ایده‌های عالی در حوزه نساجی فعالیت دارند و یا در ادارات مختلف بانوان توانمند و كارشناس بیش از گذشته وجود دارد، كه می‌توان از ایده آنان بهره گرفت. دولت در دستگاه‌های اجرایی مختلف میز خدمت به راه انداخته اما این میز نباید فقط به امور اجرایی اختصاص داشته باشد بلكه باید میز مشاوره نیز برای حوزه كسب و كار ایجاد شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا