سلامتگفتگو

تبعات شوم کرونا بر پیشرفت سرطان‌ در بانوان

ایران بان‌نو/مهناز خدادوست: یک پزشک فوق‌تخصص زنان بر لزوم انجام معاینات توصیه شده پزشکی و غربالگری‌های بانوان جهت جلوگیری از پیشرفت سرطان تاکید کرد.

دکتر فاطمه قائم ‌مقامی، فوق تخصص سرطان‌های زنان با اشاره به اهمیت آزمایشات غربالگری در تشخیص سریع سرطان به ایران بان‌نو گفت: زنان نسبت به انجام معاینات توصیه شده پزشکی و غربالگری ها اهمیت نشان می‌دهند اما بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری سرطان در دوره های اولیه بروز نشانه های آشکاری ندارند یا اینکه ممکن است این نشانه‌ها از سوی افراد مبتلا چندان جدی گرفته نشود.

وی افزود: ترس از کرونا و دامنه دردسرهای حاصل از آن گویی پایانی ندارد و هر روز روی جدیدی از این بیماری و تبعات شوم آن روشن می شود که از جمله آن ،  شرایط  بیمارانی است که به دلیل ترس از کووید ۱۹ به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند.

قائم مقامی عنوان کرد: در این یک سال خیلی از افراد از ترس درگیر شدن با  ویروس کرونا حتی حاضر نیستند برای چکاپ به مطب بیایند و بدبختانه زمانی که به مطب مراجعه می‌کنند بیماری شان بسیار پیشرفته شده.

این پزشک افزود: پیشرفت های سرطان رحم  یا تخمدان در ماههای اخیر، نشان از عدم مراجعه به موقع زنان برای درمان و ترس از وجود ویروس کرونا است.

زنان! این علایم را جدی بگیرید!

وی عنوان کرد: وقتی زنان علایم درد و ناراحتی زنانگی دارند بهتر است زوتر  به پزشک مراجعه کنند و با انجام سونوگرافی و چکاپ مداوم یا تست سالیانه پاپ اسمیر  و معاینات دوره ای هر 6 ماه یک بار از وضعیت جسمی خود آگاه شوند همچنین اگر در ناحیه تحتانی شکم درد داشتند حتما ان درد را جدی بگیرند.

این فوق تخصص سرطان‌های زنان  تصریح کرد: افرادی نیز با وجود پاپ اسمیر غیرطبیعی و ضایعات پیش سرطانی، از ترس کرونا به مراکز مراجعه نمی‌کنند که با مسامحه می توان درمان برخی از این ضایعات را  بین ۳ تا ۶ ماه به تعویق انداخت بدون اینکه خطری فرد را تهدید کند، اما اگر شک به سرطان، به ویژه سرطان دهانه رحم وجود داشته باشد، بهتر است درمان به تعویق نیفتد.

نقش سبک زندگی سالم در پیش گیری از سرطان

دکتر قائم‌مقامی افزود: خانمی 68 ساله  با درد زیر شکم و مشکل ادراری به من مراجعه کرد و علی‌رغم  سونوگرافی شکم و لگن  به دلیل مراجعه  کردن دیرهنگام  نزد متخصص شاهد جمع شدن آب در رحم بودیم و زمانی عمل جراحی شد که با سرطان پیشرفته رحمی درگیری پیدا کرد!!

این پزشک تاکید کرد: هر نشانه غیرطبیعی که با سیر ماه‌های قبل تفاوت داشته باشد، همچون درد در ناحیه تحتانی شکم زنگ خطر است و باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.

این  فوق تخصص  سرطان‌های زنان همچنین توصیه کرد: بیمارانی که برای آنها تشخیص سرطان داده شده یا در خصوص بروز آن شک دارند، حتما به پزشک مراجعه کنند و مطمئن باشند تمامی مراکز با رعایت حفظ اصول ایمنی بهداشتی قادر به ارایه خدمت به این بیماران هستند، چراکه با گذر زمان این بیماری ها پیشرفت و درمانش پیچیده‌تر می‌شود.

قائم ‌مقامی با اشاره به جدی گرفتن علایم سرطان و مراجعه زودهنگام به متخصص خاطرنشان کرد: بسیاری از سرطان‌ها، با  سبک زندگی سالم، قابل‌پیشگیری هستند و بسیاری نیز، اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند، درمان آنها آسان‌تر بوده و امکان بهبودی بیماران بسیار بیشتر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا