گفتگو

ما یک تیم 120 نفره ایم! + عکس

ایران بان نو: سمیرا قریب// گلیم‌بافی از اصلی‌ترین صنایع دستی استان کرمانشاه و جزو مشاغل مهم خانگی بانوان این استان غربی کشور محسوب می‌شود. فرح پرویزی یکی از بانوان کارآفرین در شهر قدس است که اصالتی کرمانشاهی دارد و به گفته خودش گلیم‌بافی حرفه مادرش بوده و آشنایی اش با این حرفه به دوران کودکی باز می‌گردد، با این حال شغل و حرفه اصلی او پیمانکار سالن‌های ورزشی است و به مدت 25 سال‌ در این حرفه فعالیت دارد.

فرح پرویزی درباره کار خود گفت: علاقه به گلیم‌بافی باعث شده‌است تا این حرفه را به صورت انفرادی از سال 93 شروع کنم و به اشتغال‌زایی در این حرفه بپردازم، اما پنج ماه ‌است که شرکت‌‌مان را تأسیس و تا بهمن‌ ماه امسال نیز شرکت تعاونی گلیم بافی ((آریایی))را به ثبت می‌رسانم.

این بانوی کارآفرین با بیان اینکه درحال حاضر 120 نفر در شرکت  من فعالیت دارند و ۱۸ نفر نیز به صورت فعال مشغول به کار هستند، توضیح داد: ما کارآفرینان باید سعی کنیم تا دستورات مقام معظم رهبری مبنی‌ بر جهش تولید را اجرا کنیم، به این معنا که باید برنامه‌هایی را در جهت اشتغال‌زایی و ایجاد اشتغال برای افراد مستعد به کار به اجرا در آوریم. مشکلات آنان را آسیب‌شناسی و سپس شغل مناسبی را برای کسب درآمدشان ایجاد کنیم. من گلیم‌بافی را با علاقه‌ای که داشتم شروع کردم ،اما هدف اصلیم از شروع این حرفه اشتغال‌زایی برای بافندگان بود تا هم منبع درآمدی داشته باشند و هم این حرفه به فراموشی سپرده نشود. علاوه‌بر آن این حرفه، حرفه بسیار بزرگی است و افراد بسیاری را می‌توانیم در بخش‌های گوناگون مشغول به کار کنیم. همچنین باید بگویم که این برنامه‌ اشتغال‌زایی، سه مرحله دارد.

فرح پرویزی

در درجه اول، ما قالی‌بافان و گلیم‌بافان را شناسایی و سپس بافندگان حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای را از یکدیگر تفکیک می‌کنیم. آنهایی که در کارشان حرفه‌ای هستند و می‌توانند بدون نقص و مشکلی مشغول به کار شوند را دعوت به همکاری می‌کنیم. این افراد ،هم می‌توانند به صورت حضوری در کارگاه‌های مان مشغول به کار شوند و هم اگر فضا و امکان کار در منزل را دارند، مواد اولیه و طرح سفارشات را به آنها می‌دهیم و به صورت غیرحضوری در منزل فعالیت می‌کنند. درحال حاضر ما کارگاه‌هایی در شهر قدس و مشکین‌دشت کرج داریم و در نسیم شهر نیز در حال شناسایی بافندگان هستیم.

در مرحله بعد، برای بافندگانی که ممکن است در کارشان نقص و مشکلاتی داشته باشند، کلاس‌های تخصصی برگزار می‌کنیم و خودم آموزش‌های لازم را به آنها می‌دهم و مشکلات‌شان را بر طرف می‌کنم. من همیشه به بافندگان‌مان می‌گویم هر بافنده باید کارشناس فرش نیز باشد تا اگر به صورت غیرحضوری و در منزل سفارشات را می‌بافد مشکل کار خود را برطرف کند. همچنین لازم به ذکر است این کلاس‌ها برای عموم مردم است، اما بانوانی که سرپرست خانوار، بی‌سرپرست، بدسرپرست و یا تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی‌ها هستند، آموزش آنان رایگان‌ است. سعی داریم تا تسهیلات ویژه و حمایت مالی ارگان‌های دولتی را برای شان دریافت کنیم. باید تأکید کنم درحال حاضر نیز کلاس‌ها همچنان با قوت و البته رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

 در مرحله آخر نیز، مشکلات آنان را آسیب‌شناسی می‌‌کنیم و سعی می‌کنیم تا مشکلات بافندگان‌مان مانند تهیه مواد اولیه، ابزارآلات و تجهیزات، بیمه و بازار فروش محصولات‌شان را برطرف سازیم. همچنین برنامه‌های نیز در راستای بازاریابی محصولات بافندگان‌مان داریم.

وی افزود: ‌تا پیش از شیوع کرونا، برای معرفی و فروش محصولات در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های استانی شرکت یا غرفه‌های حضوری برپا می‌‌کردیم، اما در حال حاضر با توجه به عدم برگزاری جشنواره‌ها و غرفه‌های حضوری، به بازاریابی و فروش آنلاین در فضاهای مجازی رو آورده‌ایم و از طریق غرفه‌های آنلاین محصولات را معرفی و به فروش می‌رسانیم که خدا را شکر تا حدودی پیشرفت داشته‌ایم. علاوه‌بر آن در حال رایزنی با تاجران استان‌های دیگر هستیم تا به صورت عمده محصولات را تولید و ارسال کنیم و دست مزد بافندگان را در سه مرحله پرداخت ‌کنیم.

فرح پرویزی

باید خاطر نشان کنم که حرفه گلیم‌بافی و قالی‌بافی جزو صنایع دستی و از حرفه‌های ‌ملی کشور ماست و نباید نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم. از این‌رو باید دست به دست هم دهیم و با حمایت و همراهی سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی گام به گام مشکلات این بافندگان را شناسایی و برطرف سازیم تا انگیزه کار بافندگان از دست نرود.

به طور کلی اهداف من از راه‌اندازی این حرفه اشتغال‌زایی افراد در این رشته کاری، حمایت از بانوان خود سرپرست و بی‌بضاعت، آموزش افراد به صورت مبتدی و حرفه‌ای، تولید و فروش و آموزش فرش‌، قالی و گلیم ورفوگری بوده است.

فرح پرویزی در ادامه به تعداد نیروهایی که با آنها همکاری دارند اشاره کرد و گفت: محصولات ما شامل انواع فرش، گلیم و محصولات تولیدی از گلیم است که در حال حاضر با توجه به شیوع کرونا کارگاه شهر قدس‌مان ۱۲۰ نیرو دارد، اما ۱۸نفر آن به صورت فعال مشغول به کار هستند. هدفم آن است که تا پایان امسال این 120 نفر را شناسایی کنیم و همان طور که پیش از این توضیح دادم مراحل اشتغال‌زایی را گام به گام برای آنان پیش ببریم تا انشاءالله با ایجاد شرایط، همکاری خود را به صورت حضوری و غیرحضوری با شرکت تعاونی فرش آریایی شروع کنند.

مدیر شرکت تعاونی فرش آریایی ادامه داد: بنده سه فرزند دارم و وظیفه اصلی و اولیه من رسیدگی به امور خانه، فرزندان و همسرم است . خدا را شکر که از سال ۷۲ که شاغل هستم توانسته‌ام به نحو احسن و با برنامه‌ریزی وظایف شغلی و وظایف زندگی شخصی‌ام را انجام دهم؛ در مقابل نیز فرزندان و همسرم هم مرا در راه اجرای برنامه‌هایم حمایت و همراهی کردند، اما آنها در زمینه ورزشی فعالیت دارند و فقط پسر کوچکم مرا در بحث راه‌اندازی شرکت، بازاریابی آنلاین و ایجاد سایت برای شرکت تعاونی‌مان همراهی می‌کند.

فرح پرویزی

فرح پرویزی در پایان به این سوال که چه برنامه و هدفی برای آینده دارد، پاسخ داد: تصمیم دارم حالا که به طور جدی این حرفه و اشتغال‌زایی را شروع کرده‌ام، انشاءالله بتوانم آموزش و تولید فرش و گلیم را در طرح‌های متنوع و به سلیقه مخاطبان رونق دهم تا بتوانیم هم محصولات را در سبک‌های متنوع به سلیقه مشتریان تولید کنیم و هم این صنایع دستی ارزنده را به کشورهای دیگر صادر کنیم.

امیدوارم سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی نیز ما را در این راه حمایت و همراهی کنند تا بتوانیم تمامی برنامه‌هایی که در زمینه اشتغال‌زایی برای این عزیزان داریم را به اجرا درآوریم و با ایجاد نمایشگاه‌ها راهی را برای بازاریابی و فروش محصولات بافندگان فراهم آوریم؛ اما تاکنون تنها مورد کم لطفی این نهادها قرار گرفته‌ایم و فقط سپاه پاسداران ما را حمایت و کارگاه شهر قدس را به ما داده‌اند، اما قصد دارم انشاءالله با حمایت‌هایی که صورت می‌گیرد برنامه‌هایم را گام به گام برای بافندگان به اجرا درآورم و با ورود این افراد به بازار کار، چرخه تولید و اقتصاد را فعال‌تر کنم. آن زمان است که می‌توانم خودم را در این راه موفق بدانم و سرم را بالا نگه دارم، چرا که موفقیت من در موفقیت تک به تک این افراد است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا