خانوادهفرهنگی

نگاه انسانی به‌جای نگاه جنسیت‌زده

ایران بان‌نو/مریم‌ محتشم سیرجانی(کارشناس جامعه شناسی): در تلویزیون تا دلمان بخواهد هم بازیگر زن می‌بینیم و هم‌ مجری زن و هم مهمان زن پس در کمیت‌گرایی، تلویزیون، زنان را ارج نهاده.

در رادیو هم اوضاع به همین گونه است و چه بسا بهتر از تلویزیون چون تا دلمان بخواهد کارگردان و تهیه‌کننده زن در رادیو داریم.

آنچه در عمده محتواهای رادیویی-تلویزیونی یافت می‌نشود نگاه به زن به‌عنوان سرچشمه بشری و مرکز ثقل اتفاقات است. اینکه می‌خواهند بانوان موفق در شغل را به‌عنوان مهمان در برنامه‌های مختلف یا به‌عنوان کاراکتر در سریال‌های مختلف، پررنگ کنند نه که بد باشد ولی اصالت ندارد.

اصالت آن است که زن را به زنانگی‌اش و مرکزیتش در خانواده و به‌تبع در اجتماع ارائه دهند. از جایگاه زن به‌عنوان مادر و گرانیگاه هر خانه، سخن گفتن نه به شکل شعار بلکه با شعور جایش در رسانه ملی کم است.

برنامه رمضانی “محاکات” که از قضا کارگردانش یک زن است از معدود تجربیات استاندارد در ارائه تصویری منطقی از زن است. مریم نوابی‌نژاد کارگردان این برنامه در چینش مهمانان تلاش کرده زنان را به عنوان مدار زندگی مورد توجه قرار دهد.

“محاکات” هم زنانی را ارائه داده که در قامت همسر، یک تنه خانواده را نگه داشته‌اند و هم زنانی که پابه پای مردان بیرون خانواده، تلاش می‌کنند ولی اصالت زن که ایجاد قرارگاه امن در خانه است، تاکید موکدی است که در “محاکات” الویت دارد.

این نگاه صدالبته که زنانه نیست بلکه انسانی است یعنی با اصالت انسانی سروکار داریم. شاید این تعادل ناشی از قرارگیری یک تهیه‌کننده مرد-جواد فرحانی- کنار کارگردان زن سریال است‌. فرحانی آدم تجربه‌گرایی است و در تولید کلی فیلم و سریال و برنامه نقش داشته. فرحانی-نوابی بی‌خیال زنانه-مردانه کردن کار سعی کرده‌اند داستان‌هايي اصیل و صدالبته کاملا انسانی را گزینش کرده و دربرابر بینندگان قرار دهند.

آنچه تولید “محاکات” را مجزا کرده همین کمک به ایجاد تعادل در طرح مباحث است. زیربنای بشریت، آدمیت است و “محاکات” چون به‌جای سطح به سراغ همین زیربنا رفته توانسته داستانهایی انسانی برای بیننده جفت و جور کند.

این داستانها شاید به لحاظ معنای مصطلح، معنوی نباشند ولی در کنه، هم معنویت دارند و هم سرگرمی. جمع کردن معنویت-سرگرمی در کالبد انسانی، کمپلکسی را شکل داده که می‌تواند برای تحلیل رفتار جامعه روز ایران به کار رود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا