جامعه

هشت رشته صنایع دستی منسوخ شده در سلسله احیا شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سلسله گفت: هشت رشته صنایع دستی محلی و ریشه دار این شهرستان که منسوخ شده بود توسط هنرمندان بومی احیا و تولید آنها از سرگرفته شد.

فیروز میرزایی اظهار داشت: خراطی، نواربافی، کپوبافی (نوعی از حصیربافی با برگ درخت خرما)، چیت بافی، لباس محلی، باتیک ( نوعی از طراحی روی پارچه)، ریسندگی و سیاه چادربافی رشته های منسوخ شده ای بودند که به تازگی در سلسله احیا شده اند.

وی افزود: در حال حاضر ۳۴ نفر در رشته ریسندگی، ۱۰ نفر نواربافی، سه نفر سیاه چادر بافی، پنج نفر خراطی، سه نفر لباس محلی،۶ نفر باتیک، سه نفر کپوبافی و ۲ نفر نیز در رشته چیت بافی مشغول فعالیت هستند.

میرزایی با اشاره به برگزاری هشت کلاس آموزشی در حوزه صنایع دستی نیز عنوان کرد: ۱۰۹ نفر از بانون الشتر و فیروزآباد امسال آموزش های رایگان این کلاس ها را در رشته های گلیم بافی، گوهر تراشی، چرم دوزی، لباس محلی، سفالگری و ریسندگی فرا گرفتند.

وی ادامه داد: برگزاری کلاس های آموزشی باعث افزایش مهارت بانوان، تولید و اشتغال در بخش مشاغل خانگی، فقر زدایی، شناسایی استعداد و خلاقیت هنرمندان و صنعتگران می شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سلسله با اشاره به صدور ۱۴۴ کارت پروانه تولید انفرادی و شناسایی برای هنرمندان و صنعتگران ماهر شهرستان خاطرنشان کرد: درمجموع ۷۰ کارت مهارت مشاغل خانگی مستقل نیز برای هنرمندانی که کارت شناسایی و پروانه تولید انفرادی دارند با همکاری اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی صادر شده است.

میرزایی گفت: همچنین ۸۰ کارت مهارت کوتاه مدت برای هنرجویان کلاس های آموزشی هنرهای سنتی و صنایع دستی گوهرتراشی، سفالگری، گلیم بافی، ریسندگی و چرم دوزی صادر شده است.

میرزایی با اشاره به نبود بازارچه صنایع دستی به عنوان یکی از مهمترین مشکلات تولیدکنندگان شهرستان تصریح کرد: این امر باعث شده است برخی هنرمندان و صنعتگران سلسله تولیدات خود را به شهرستان های دیگر ارسال کنند که راه اندازی این مجموعه باید با همکاری سایر دستگاهها محقق شود.

وی گفت: در مجموع بیش از ۴۲۰ شهروند الشتر و فیروزآباد در تولید رشته های مختلف صنایع دستی فعال هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا