خانواده

کمک به ارتقای دامداری با حضور بانوان

 

ایران بان‌نو/فاطمه دریساوی(کارآفرین مقیم گیلان): اتحادیه گاومیش داران گیلان از سال ۱۳۹۵ با ۴۲ نفر عضو و ۱۳ میلیون تومان سرمایه اولیه در رضوانشهر تشکیل شد.

در پی اعلام وزارت جهاد کشاورزی و مرکز اصلاح نژاد دام مبنی بر ضرورت حفظ و گسترش تولید دام رو به انقراض گاومیش، از سال ۱۳۹۵ با ترغیب ۴۲ نفر از گاومیش داران استان، نخستین شرکت تعاونی کشاورزی گاومیش داران را در سطح کشور تاسیس کردم که هم اکنون این اتحادیه با حدود ۲۰۰ نفر عضو فعال از تمام نقاط گیلان دارای بیش از ۳۰۰ میلیون تومان سرمایه است.

هم اکنون تعداد ۴ هزار رأس دام تحت پوشش این اتحادیه می باشد که پلاک کوبی و هویت گذاری این میزان دام شروع شده است.

شیر تولید شده در سطح دامداری های اعضای مربوطه از درب منزل آنان جمع آوری و به قیمت بالاتر از شیرهای موجود در سطح بازار و نسبت به سایر تعاونی های دامداری های کشور خریداری می شود.

نهاده های دامی یارانه ای شامل، جو، سبوس، انواع پسماند های کشاورزی نیز پس از آموزش های لازم و نحوه استفاده جهت سیلو گذاری به این عزیزان ارائه می گردد.

جهت اصلاح نژاد دام، راه‌های بهتر و نوین پرورش و مدیریت دام به اعضاء که بانوانی فعال هم در میان آنان هستند، آموزش داده می‌شود که این موضوعات عبارتند از انتقال جنین، تلقیح مصنوعی و استفاده از دستگاه شیردوش که باید همواره مورد توجه قرار گیرد.

درخواست ما این است که تسهیلات بانکی جهت خرید دستگاه های شیردوش به جوانان به منظور نیمه‌صنعتی کردن دامداری‌های آنان پرداخت شود.

دو بیماری تب برفکی و پاستورلوز، همیشه تهدید جدی برای صنعت گاومیش داری محسوب می شود و برای پیشگیری از زیان جدی به این صنعت، باید دام‌ها به موقع مایه کوبی شوند.

تهیه نهاده‌های دامی و خوراک مخصوص دام از مهمترین مشکلات موجود برای  دامداری ها می باشد که معاونت امور دام جهاد کشاورزی استان، تنها برای تعداد ۲ هزار رأس دام به اتحادیه گاومیش داران، نهاده های دامی یارانه‌ای اختصاص می دهد که این میزان جوابگوی ما نیست.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا