سبک زندگیگفتگو

گفت و گو با لیلا جهانگیری خالق شهر عروسکی

رویاهای کودکی‌اش پس از سال ها جان گرفته و با خلق عروسک‌های دست دوز حال خوب خود را به اطرافیان و مشتریان منتقل می‌کند، در ذهن خلاق این بانوی هنرمند شهری عروسکی است که هنوز همه عروسک‌ها خَلق نشده اند.

ساخت و دوخت عروسک‌‌های پارچه‌‌ای قدمتی کهن دارد، آن طور که از فرهنگ و آیین هر ملتی برخواسته در هر دوره اجتماعی بر اساس نمادهای همان دوره با کاربری و منظوری مشخص عروسک‌ها نماد همان دوره بودند. با گذر زمان، به ویژه در دوره معاصر هنر عروسک‌های دست دوز کم کم رو به فراموشی گذاشت ،اما برخی از عروسک‌ها به دلیل جاذبه‌هایی که ایجاد کرد پُر طرفدار شد، مثل عروسک‌های تیلدا و روسی که سال های اخیر به دلیل استقبال بالا توسط بسیاری آموزش داده شد و به یک کسب و کار خانگی تبدیل شد. آموزش و ساخت در دو مرحله مجزا شغل ایجاد کرد و بر اساس جاذبه بازار و اقبال مشتری رونق یافت. لیلا جهانگیری عروسک‌های دست دوز خلق می‌کند .با این هنرمند خلاق گفت و گویی انجام داده ایم که می خوانید:

چه مدتی است به عروسک سازی مشغولید؟

-تقریبا یک سال و نیم است که عروسک‌های دست دوز روسی و تیلدا می‌سازم،. در واقع پس از آموزش مشغول به کار شدم. از کودکی وقتی حدوداً هفت یا هشت ساله بودم به ساخت عروسک علاقه داشتم. همان زمان که مادرم از پارچه برایم عروسک می‌ساخت من هم برایش لباس می‌دوختم .این طور یک سرگرمی و خوشحالی بود برای من که در کنار بازی و عروسک‌هایی که مادرم برایم درست کرده بوده، من هم احساس خوبی داشتم که می‌توانم برای عروسکم خیاطی کنم.

 

بعدها چه شد و چه راهی را طی کردید؟

-تحصیلاتم را ادامه دادم، موضوعی که به علاقه دوران کودکی ارتباط نداشت . شاید هر کسی عروسک و دوختن آن را دوست داشته باشد، اما این موضوع در فصل‌های بعدی زندگی فراموش می‌شود، مهندسی شیمی خواندم . این گونه بود که عروسک‌های کودکی‌ام در خاطره‌های دورم جا ماند و فراموش کردم عروسک سازی را تا اینکه در سایت‌ها عروسک‌هایی را دیدم که به نظرم بسیار جذاب بود . خیلی زود متوجه شدم اینها عروسک‌های روسی است و بسیار طرفدار دارد. علاقه مندی دوران کودکی در من جان گرفت و وقتی با خانمی که آموزش عروسک داشت آشنا شدم به فوریت آموزش دیدم، آموزشی که دو جلسه بود و بعد از آن دست به کار شدم .همین که نکته‌های ساخت عروسک را یاد گرفتم برایم کافی بود.

عروسک‌هایی با طرح سنتی هم تولید کردید؟

-بله خانمی که در ساخت عروسک بسیار در منطقه شهر قدس معروف است و در برنامه‌های صدا و سیما هم آموزش دارد را به من معرفی کردند . این طور شد که ساخت عروسک‌های سنتی را هم آموزش دیدم و با نگاه کردن به عروسک‌های دست دوز در فضای مجازی ایده‌های خلاقانه را مرور می‌کنم.  خودم هم ایده‌ای به ذهنم می‌رسد که در ساخت عروسک کمکم می‌کنم و شخصیت عروسک‌هایم را با ایده‌های جدید کامل می‌کنم . دنبال رسیدن به ایده‌های جدید هستم تا همان عروسکی را بسازم که مطلوب ذهنم است و تصور ذهنی من را واقعی کند ، دنبال کپی کردن ایده‌ در ساخت عروسک نیستم.

 

از حس و حال تان موقع ساخت و خلق یک عروسک بگویید.

-خیلی دوست دارم این کار را. شاید من را به کودکی ببرد، اما به معنای واقعی یک کار ذوقی و هنری است ،همین که در ذهنم یک عروسک دارم و آن را با پارچه می‌سازم… از همان ابتدا که شروع به دوخت عروسک می‌کنم تا وقتی کامل می‌شود و لباس‌های او را می‌دوزم و شروع به تزیین می‌کنم، هر چه کامل‌تر می‌شود ذوق بیشتری دارم. واقعا با عروسک‌ها ارتباط دارم و موهایش را با عشق سنجاق می‌زنم ، انگار که یک شخصیت واقعی دارد. گاهی نیز با آنها حرف می‌زنم و درددل می‌کنم . عروسک‌های روسی به عروسک‌های راز معروف هستند، چرا که دهان ندارند و نمی‌توانند راز صاحب خود را به کسی بگویند ، فلسفه این عروسک همین است.

 

پارچه و ابزار خاصی نیاز دارید؟

– وقتی شروع به ساخت و دوخت عروسک کردم مشکل مالی داشتم و  از تکه‌های پارچه استفاده کردم . الان هم می‌گردم و پارچه‌های کوچک را از خرازی‌های آنلاین خرید می‌کنم.

 

برای ساخت یک عروسک چقدر وقت می‌گذارید؟

-در حال حاضر روزی  سه ساعت فرصت دارم که برای دوخت و ساخت عروسک وقت بگذارم. به طور کلی از دو روز تا ۵ یا ۶ روز هم ساخت یک عروسک زمان نیاز دارد و این بستگی به نوع عروسک دارد.

 

به فکر خلق عروسکی جدید بودید؟

-تا جایی که فرصت داشته باشم عروسک‌های دست‌ساز و دست دوز را نگاه می‌کنم و دنبال ایده خودم هستم، ایده‌ای که ذهنیات من را راجع به عروسک دست دوز محقق کند . تا امروز هم از هر نوع از عروسک تعدادی را دوخته‌ام و هدفم در نهایت خلق عروسکی است که جدید باشد و قبل از آن خلق نشده باشد.

 

اطرافیان شما را تشویق می‌کنند؟

-بله، اگر تشویق خانواده و اطرافیان نبود ساخت و دوختن عروسک را ادامه نمی‌دادم، حتی آقایان ، اطرافیان و اقوام هم از دیدن عروسک‌های من خوشحال شده و برای تزیین در داخل خودرو خود سفارش داده و یا دست‌سازهای موجود را خریده اند . مشوق واقعی من اطرافیانم بودند و کارهای جدید من را دنبال می‌کنند.

 

-گفتید از شما عروسک می‌خرند، اینکه از هنر ساخت عروسک کسب درآمد دارید بیشتر توضیح دهید.

خیلی خوب است. قبل از کرونا در بازارچه‌هایی هم شرکت کردم و درآمد داشتم و تا امروز به دلیل اینکه وقت زیادی برای عروسک سازی نداشتم ،در فضای مجازی چندان وقت برای فروش نگذاشتم. برنامه کاری من گسترش تولید عروسک‌هایم است .دنبال اجاره یک مغازه هستم تا مخاطب و مشتری از نزدیک کار را ببیند و از کیفیت آن مطمئن شود . در کنار آن آموزش هم بدهم، همچنان که پیش از شیوع کرونا هم آموزش را شروع کردم و چند هنرجو داشتم و دیگر امکان آموزش حضوری سلب شد و نتوانستم آموزش مجازی راه اندازی کنم و این موضوع مغفول مانده.

 

برنامه‌ای برای توسعه کاری خود دارید؟

-اگر با خواهرم که ظروف میناکاری تولید می‌کند یک مغازه به طور مشترک داشته باشیم فروش و آموزش عروسک را در کنار صنایع دستی میناکاری عرضه می‌کنیم. تا کنون در بازارچه‌هایی شرکت کردم و دعوت شدم ،اما برخی مواقع به قدری دیر اطلاع می‌دهند که محصولات چندانی ندارم .در واقع آنچه که ساخته بودم اکثرا فروش رفته و کار جدید هم نداشتم.

سمیرا قریب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا